Aktualności

Toruńscy uczniowie zwycięzcami 3 edycji konkursu Wyzwanie MAKRO Chefa

Uczniowi klasy IV A Technikum Nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu po raz kolejny odnieśli spektakularny sukces w ogólnopolskim konkursie kulinarnym dla szkół gastronomicznych.

W listopadzie zgłosiliśmy się do udziału w 3 edycji konkursu organizowanego przez Makro Cash & Carry Polska S.A pod nazwą Wyzwanie Makro Chefa.

Po eliminacjach wstępnych zakwalifikowaliśmy się do konkursu wraz z 20 szkołami z całej Polski. Zadaniem zespołów reprezentujących placówki było przygotowanie dania z polskiej kuchni historycznej, z wykorzystaniem produktów marki MAKRO Chef: suszonych śliwek, borowików w zalewie oraz czosnku.

Przygotowując potrawę konkursową, postanowiliśmy wykorzystać przede wszystkim lokalne produkty, z których słynie województwo kujawsko-pomorskie: ryby słodkowodne, piernik, śliwki z doliny Dolnej Wisły, kasze oraz przyprawy korzenne. Całość dopełniły produkty, które otrzymaliśmy od Makro w ramach wsparcia Wyzwanie Makro Chefa.

Inspiracji do stworzenia autorskiej receptury na danie kuchni historycznej szukaliśmy w bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie  sięgnęliśmy do publikacji Compendium Ferculorum i Kucharz Doskonały.

Nasz pomysł na danie powstał z połączenia wielu metod, technik i  struktur, które chcieliśmy Państwu ukazać na talerzu. Postawiliśmy na kiszkę z sandacza, którą my przedstawiliśmy w nowej odsłonie.

Na talerzu nie mogło zabraknąć akcentów lokalnych, które skomponowały się w smaczne danie:

Kiszka z sandacza na musie z karczocha

z karmelizowanym burakiem,

puree z zielonego groszku

slice z borowika i białego czosnku, chips ze skorzonery”

Komisja Konkursowa w składzie: Magdalena Figurna, Sławomir Leszczyński, Jakub Matelski, Paweł Serafin, Cezary Powała, Michał Grzywacz, Wojciech Harapkiewicz doceniła kulinarny kunszt i elegancje na talerzu, przydzielając drużynie naszej szkoły zaszczytne I miejsce w tym prestiżowym konkursie.

Uczniów do konkursu przygotowała pani Magdalena Paczkowska, która jest także autorką recepty zwycięskiego dania.